+90 (312) 299 25 39
info@ggtek.com.tr

Kan Takip

GGTEK bünyesinde, hayati öneme sahip kan takibinde kullanılabilecek RFID etiketler geliştirilmekte ve üretilmektedir.

Kan alım işleminden sonra, GGTEK tarafından geliştirilen RFID etiketler kodlanarak, kan torbalarına ve kan tüplerine yerleştirilir. Böylelikle alınan kanların hangi merkezden, kim tarafından ve kimden alındığı kolaylıkla tespit edilebilerek sistem otomize edilir.

Kan alımı yapıldıktan sonra kan takiplerinin gerçekleştirilmesi için kan ile ilgili hangi testlerin yapılacağı, kişi bilgileri, test zamanı gibi bilgiler RFID etiketlerin içerisinde bulunan çiplere gömülür. Daha sonra kan tüpüne ait test sonuçları da veri tabanına eklenip, istenilen bilgilerin takipleri gerçekleştirilir.

Kan torbalarının üzerine yerleştirilen RFID etiketlerin içerisine, bağış yapan kişinin T.C. kimlik numarası, kan grubu, cinsiyeti, son kullanma tarihi, bağışçının hastalık geçmişi, kan torbasına ilişkin bilgiler vb. gibi seçimler, etikette bulunan çipin içerisine gömülür.

Böylece, hastanelere veya kan merkezlerine sevk edilen kan torbalarının, RFID sistemleri ile donanmış dolaplara ve/veya merkezlerin girişlerine konumlandırılabilecek özel tasarlanmış RFID geçişlerde, tam otomatik olarak hızlı ve doğru sayım ile saklama koşullarının kontrolü kolaylıkla sağlanabilir.

Ayrıca, operasyonlarda gereken ve kullanılan kanların karışma riski ortadan kaldırılır. Operasyon sürecinde gereken kan torba sayıları, kullanılan ve de kullanılmayan kan torbalarının sayıları da kolaylıkla tespit edilebilir. Bu sayede, kullanılmayan kanların ne kadar süre ile dışarıda kaldığı ve kanların tekrar kullanılıp kullanılmayacağı tespit edilerek kan israfı önlenmiş olur.